Åhus Tennisklubb logo
Åhus Tennisklubb
Tennis

Välkommen till Åhus Tennisklubb!

Åhus Tennisklubb har en inomhusanläggning med 3 banor samt ett gym. Utomhusbanorna består av fyra nyanlagda banor på Täppet som ligger alldeles intill stranden och havet samt en grusbana på Äspet.  

 
Anmälan hösten 2026
2026-08-10 11:16

Anmälan hösten 2026

 

Hej alla tennisspelare.

Härmed öppnar vi anmälan för hösten 2026. 

Anmälan görs till Christiantennis11@hotmail.com eller via SMS till 0733966713. 

För er som varit med tidigare önskar vi ha anmälan hos oss senast 20/8. 

25/8 presenterar vi träningsschemat på hemsidan ahustennis.com. 

 

Träningen börjar 31/8 och pågår till 18/12. Tenniskul och tennisskolan börjar inomhus. Utvecklingsgrupper och tävlingsgrupper spelar 2 veckor utomhus i Täppet innan träningen flyttar in. 

 

Kort beskrivning av grupperna. 

Kom ihåg att det är tränarna som bestämmer vilken grupp du tillhör. I anmälan räcker det med ålder och hur många ggr/ veckan ni vill spela. Är det någon veckodag som inte passar så skriv det också. 

Träningsschemat presenteras på hemsidan senast 25/8. 

 

Tenniskul. Upp till och med 6 år. 

Vi lär oss grunderna. Träningen inkluderar teknikträning men även lekar och lättare koordinationsövningar. 

Denna träning kommer bedrivas mellan 16-18 på kvällarna. 1h/ grupp. 

Mest troligt tisdag- och torsdagkvällar. 

 

Tennisskolan. 

Om du börjar spela tennis när du är 7 år eller äldre så är det här du slår dina första slag. I tennisskolan stannar man oftast i flera år. 

Här finns spelare i åldrarna 7-13 år. 

Denna träning bedrivs mellan 13.30 och 16.30. 

Går du på Sånnaskolan är det väldigt enkelt att ta sig till träningen. 

Vi hjälper till med hämtning om det behövs för de yngre barnen. 

 

Utvecklingsgrupp.

Kan vara för yngre spelare som vill mycket med tennis och avser att ta sig till tävlingsgrupperna men kan också vara för äldre juniorer som spelar för att man tycker tennis är roligt. 

Träningen bedrivs tidiga och sena kvällar. 

 

Tävlingsgrupp. 

Baseras på inställning och spelstyrka. 

Dessa träningar är lite längre och inkluderar fysträning. 

 

Priser: 

 

Tenniskul/ tennisskola

1 gång i veckan 1575kr

2ggr i veckan 2400kr

3ggr i veckan 3225kr

 

Utvecklingsgrupp

1 gång i veckan 2250kr

2 ggr i veckan 3525kr

3 ggr i veckan 4550

4 ggr i veckan 5350

 

Tävlingsgrupp

1 gång i veckan 3300kr

2 ggr i veckan 4815kr

3 ggr i veckan 5825kr

4 ggr i veckan 6750kr

 

 

Kostnad för fysträning är 600kr för hela hösten. Detta ger dig möjlighet att vara med på samtliga tränarledda fyspass. För spelarna i tävlingsgrupp läggs denna avgift på ovanstående terminsavgift. För övriga spelare meddelar man Christian att man vill vara med. 

 

Faktura för träningen kommer några veckor in på på terminen. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kansliet semesterstängt
2026-06-24 10:12

För kännedom så stänger kansliet för semester v.27-v.30

Vill ni köpa sommarkort eller medlemskap så kan ni göra det via matchi.se

Ha en skön sommar så ses vi!

Mvh

Gabriella

Terminsavslut 4/6
2026-05-29 09:17

 

Hej alla tennisspelare!

Vi vill med detta meddelande tacka för en fin termin samt informera lite om vad som händer i sommar. 

Terminen slutar 4/6. För er som normalt skulle tränat 5/6 så ska ni igår ha fått information om att ni kan välja ett annat tillfälle nästa vecka. 

 

Sommaren👇🏻

 

16-24/6 arrangerar vi vår sommartävling. Där kan man se nationell elit både damer och herrar (19-21/6). Det kommer även spelas en deltävling i svenska JSM racet för 16- åringar (16-20/6). 

 

25-28/6 har vi Summer Camp i Åhus. Mer info om det här: https://www.ahustennis.com/nyheter/?ID=107628&NID=1344033

 

6/7 börjar sedan våra årliga och populära sommarkurser. Då anmäler man sig till en vecka i taget (mån- sön) och spelar dagligen 9-10 nybörjare (tenniskul), 10-11 fortsättare (tennisskola) eller 11-13 för (tävlingsgrupp/ utvecklingsgrupp). Mer info om det här https://www.ahustennis.com/nyheter/?ID=107628&NID=1330592

Det finns sammanlagt 3 period. 6-12/7, 13-19/7 samt 20-26/7. 

 

1-7/8 har vi sedan Kiellägret i Tyskland. 

Det är riktat till de lite äldre juniorerna som spelar väldigt mycket. 

 

Är det någon som har tennissugna föräldrar så kan man anmäla sig till våra sommarkurser för vuxna här https://www.ahustennis.com/nyheter/?ID=107628&NID=1332498

 

Nu var det väldigt mycket information på en gång. Det är vad som händer i sommar. Kom ihåg att loven är de perioder där man kan ta chansen att utvecklas som mest. Ingen skola som stoppar er😃

För de som vill spela en del finns det möjlighet att köpa sommarkort. Då kan man boka banor och spela obegränsat för 750kr som junior. Mer info om det här https://www.ahustennis.com/nyheter/?ID=107628&NID=1339704

 

 

Vi tackar för denna termin och hoppas att vi ses i sommar och senare till hösten igen. 

 

/ Tränarteamet bestående av Filip, Mattias, Uffe och Christian

 

ÅTK Summercamp 25-28/6 2026
2026-05-20 08:39
ÅTK Summer Camp 2026. Anmälan är öppen! Boka in i kalendern redan nu.

Textruta: ÅTK Summercamp 25–26/6,2026
Åhus Tennisklubb
 

Välkommen till ÅTK Summer Camp i Åhus. Det kommer att bli några riktigt roliga och vassa träningsdagar. 

 

ÅTK Summer Camp arrangeras mellan den 25:e juni till och med den 28:e juni. Vi samlas vid tennishallen på Sandvaktargatan 3 i Åhus klockan 8.00 på torsdag den 25/6. Vi kommer dra igång träningen direkt så se till att du har ätit frukost innan.

 

Det blir övernattning i tennishallen även i sommar. Vi kommer att servera frukost, lunch och mellanmål varje dag mellan träningspassen. På kvällarna äter vi middag tillsammans i samband med olika aktiviteter. Lägret passar alla tennisjuniorer men barnet bör klara av att sova borta utan sina föräldrar. Rekommenderad ålder 11-17 år. Övernattning sker i tennishallen så ta med egen madrass och sängkläder att sova i. Varje natt kommer minst två ledare att finnas i tennishallen.  

 

Träningspassen är inplanerade mellan 9-12 och 15-17. Vi varvar grustennis med fys som vi brukar. Träningen kommer bli nivåanpassad så du kommer träna med kompisar med ungefär din spelstyrka. Deltagarna kommer att cykla med ledare till och från grusbanorna och tennishallen. Ta alltså med er egen cykel om ni har. Har ni ej möjlighet till det finns det möjlighet att hyra en cykel på Jockescykel.com i Åhus.

 

Sista dagen på lägret avslutar vi med matchspel och annat kul. Lägret slutar klockan 17.00 på söndag 28/6 på täppet utebanor (Tennisvägen 10, 29632 Åhus) med grillning. Efter det har alla möljighet att hämta sin packning i tennishallen.

 

Det kommer bli mycket träningsövningar på vårt grus, en del matchspel varvat med fyspass med fystränare.

 

Träningslägret leds av ett erfarna tränarteam!

 

Kostnaden för ÅTK Summer Camp är 3 500kr. För Åhus TKs medlemmar är avgiften subventionerad till 2 500 kronor. Ni kommer att få en faktura för avgiften till er email som ni anger vid anmälan. Anmäl via bokningssystemet på:

 

https://sportadmin.se/book/?F=537ef088-585f-4d2c-bfb4-1e7889bba558

 

Välkommen! Anmäl dig direkt!

 

/Åhus Tennisklubb, Juniorkommittén

 

Kontakt Juniorkommittén: Henrik Karlsson och Robert-Jan Maat

henge.po.k@gmail.com 0702740703 / rjmaat@hotmail.com 0722049149

 

Nya banhyror
2026-05-18 10:21

Vi ville bara uppmärksamma er på att priserna har höjts något fr.o.m. 1 maj.

 

Inomhus: 160 kr medlem, ej medlem 230 kr

Utomhus Täppet och Äspet 140 kr som medlem och 220 kr ej medlem.

Nyheter från våra grupper