Åhus Tennisklubb har utvecklat ett koncept för föräldrar och barn som vill spela tennis och göra något roligt tillsammans. Ett fantastiskt tillfälle som barnen tycker är roligt.
Ni behöver inte ha spelat tennis tidigare utan det viktigaste är ett glatt humör och glädjen att utöva en idrott tillsammans i familjen. Passar barn från 4 år och uppåt.
Vill du prova på att spela tennis tillsammans med ditt barn? Vi kommer att träna lördagar mellan 11-12 med start den 29:e februari. Fem lördagar framåt har vi träning, alltså 29/2, 7/3, 15/3 (söndag tillfälligt då det är tävling lördag 14/3), 28/3 och 4/4.
Vi kommer köra två uppföljningstillfällen om ni missat någon träning den 18/4 och 25/4.
Pris är 600 kr för en förälder och barn. 300 kr extra för tillkommande syskon eller förälder. Vi behöver vara minst fyra par för att skapa en träningsgrupp.
Tränare Mattias Emilsson, klubbens fystränare som gått de senaste utbildningarna för tennistränare och har god erfarenhet av yngre juniorer.